Artykuły

Właściwie obojętne czy używamy słowa biust czy piersi. Biust oznacza obie kobiece piersi jako całość. Słowo pierś może zarówno oznaczać klatkę piersiową, również mężczyzny, w końcu to przeważnie mężczyźni wypinają pierś do orderów, lub jedną z dwóch piersi kobiety. Łacińskim odpowiednikiem słowa”piersi” jest słowo „mamma”.

Od początku dziejów ludzkości kobiece piersi są obiektem pożądania. Pierwsze rysunki prehistorycznych malarzy uwiecznione na  ścianach jaskiń przedstawiają kobiety z biustem, kobiecy biust króluje na  ekranie, na kartach książek, obrazach mistrzów. O kobiecych piersiach powstawały wiersze, piosenki, artyści rzeźbili je w kamieniu, drewnie  marmurze, odlewali z mosiądzu i brązie. W zależności od epoki piersi są zasłaniane lub odsłaniane. Od wieków nadaje im odpowiedni kształt poprzez biustonosze, staniki i gorsety. Co więc kryje się pod określeniem „piękne piersi”, jak to ocenić?
Każda kobieca pierś ma indywidualny kształt, a nawet każda z piersi tej samej kobiety jest tak naprawdę inna. Wszystkie piersi małe, duże, kształtne czy nie łączy  jedno, podstawowe zadanie – kobiece piersi mają wykarmić potomstwo. Z punktu widzenia medycyny każda z piersi niezależnie od kształtu i wielkości, która wytwarza mleko, jest  zdrowa i normalna.

Budowa kobiecych piersi

Tkanka piersi rozciąga się od obojczyka aż po dolne żebra oraz od mostka po zewnętrzny brzeg pachy. Jest mocna i przypomina gumę. Kobieca pierś jest umiejscowiona nad żebrami na wysokości od II do VII żebra, na mięśniu piersiowym większym. Kobieca pierś składa się z tkanki tłuszczowej oraz łącznej. W piersi mieszczą się w niej gruczoły i przewody mleczne. Przewody mleczne sięgają aż do brodawki piersiowej. Ma to ułatwić niemowlęciu ssanie mleka, przewody mleczne są szersze w pobliżu brodawki piersiowej. Szersze miejsca przewodów mlecznych nazywa się zatokami mlecznymi. Do brodawki sięgają poza tym gruczoły łojowe.

 

Co wpływa na kształt i rozmiar kobiecego biustu

Kształt piersi może zmieniać się w trakcie życia, cyklicznie – w związku z menstruacją,  a także wraz z wiekiem, ponieważ hormony mają też znaczny wpływ na piersi i ich funkcjonowanie. Podczas cyklu miesięcznego, w fazie produkcji estrogenu, wytwarza się więcej tkanki mlecznej, ma to pozwolić na przygotowanie organizmu do ewentualnej ciąży i karmienia.  Pod wpływem tworzącego się progesteronu rosną także gruczoły mleczne. Zarówno tkanki przewodów mlecznych, jak i gruczoły mleczne maleją, w sytuacji gdy  nie dojdzie do zapłodnienia i zmniejsza się poziom progesteronu.

Często kobiety potrafią rozpoznać ciążę jeszcze przed ustaniem cyklu miesięcznego po tym jak zwiększa się wrażliwości piersi, pojawiają się coraz ciemniejsze otoczkach brodawki a także po tym, że piersi stają się większe i twardsze. W początkowym okresie piersi stają się też dość bolesne.
Zmiany wielkości piersi powstałe w wskutek ciąży nie zawsze bywają trwałe. U części kobiet piersi wracają  do dawnej wielkości, u innych kobiet piersi często pozostają większe. Niestety rzadko zdarza się, by większe piersi zachowały swoją jędrność.

Im starsze, tym lepsze? Niestety, to powiedzenie może ma zastosowanie w przypadku części win, ale generalnie nie ma zastosowania w stosunku do kobiecych piersi, gdy ich właścicielka zaczyna się starzeć, piersi przeważnie stają się coraz bardziej miękkie i niestety często obwisłe. Związane jest to ze zmianami następującymi u kobiet w okresie tak zwanego przekwitania. Kobiety, które poddają się terapii hormonalnej, mającej na celu zminimalizowanie lub nawet zlikwidowanie dolegliwości związanych z okresem przekwitania, mogą dzięki stosowaniu terapi hormonalnej i zwiększeniu  poziomu hormonów zachować jędrność piersi, przynajmniej na jakiś czas.